Ako ďalej školstvo?

od autora: | 2. apríla 2025

Dňa 28. 3. 2025 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov záujmových združení, stavovských organizácií v oblasti školstva a Odborového zväzu Nové školské odbory z príležitosti Dňa učiteľov v Národnej rade Slovenskej republiky.

Diskusie za odborový zväz Nové školské odbory sa zúčastnili Alena Kováčová a Pavel Ganecz.

Diskusia prebiehala za okrúhlym stolom s témami:

Atraktivita učiteľského povolania:

Ak chceme, aby školy vychovávali vzdelaných, kreatívnych a kriticky mysliacich mladých ľudí, musíme zabezpečiť, aby v nich učili tí najlepší. Potrebujeme spokojných, adekvátne ohodnotených a motivovaných pedagógov. Je nevyhnutné, aby učiteľské povolanie bolo nielen finančne atraktívne, ale aj spoločensky vážené, aby sa oň uchádzali talentovaní a zapálení ľudia, ktorí budú formovať budúce generácie.

Ďalšie témy diskusie:

Adekvátne platové podmienky

Náborový príspevok:

Tento príplatok by bol viazaný na minimálnu dobu zotrvania v danom regióne, aby sa zabránilo odchodu učiteľov po krátkom čase.

Odmeňovanie kvality:

Každá škola by si mala mať možnosť sama stanoviť jasné kritériá hodnotenia kvality výučby v súlade so svojimi prioritami a v rámci vlastného autoevaluačného procesu. 

Príspevok na bývanie:

Učitelia by mali mať možnosť získať dotované nájomné bývanie alebo príspevok na bývanie, ktorý by im pomohol zvládať vysoké náklady spojené s bývaním, najmä vo veľkých mestách.

Profesijný a kariérny rozvoj:

– skvalitnenie pregraduálnej prípravy budúcich učiteľov,

rozšírenia možností kariérového rastu pedagogických zamestnancov, tým, že bude zriadená a honorovaná:

– špecializovaná pozícia excelentného učiteľa, ktorý bude môcť vyučovať budúcich učiteľov a učiteľky počas ich pregraduálneho štúdia,

– špecializovaná pozícia cvičného učiteľa, ktorý bude v cvičnej škole odborne viesť budúcich učiteľov a učiteľky počas ich pedagogickej praxe.

K profesijnému rastu by prispel opatrenia:

– zavedenie povinnosti zamestnávateľa poskytnúť pedagogickému zamestnancovi platené študijné voľno na absolvovanie rozširujúceho štúdia  v rozsahu jedného roka, ak takéto štúdium vychádza z potrieb zamestnávateľa a ak pedagogický zamestnanec prevezme záväzok odpracovať v škole minimálne tri roky;

– poskytnutie plateného študijného voľna v rozsahu niekoľkých mesiacov pedagogickému  zamestnancovi po 10 rokoch súvislej pedagogickej praxe (dlhodobý horizont realizácie).

Podpora a zlepšenie klímy na pracovisku:

Motiváciu učiteľov vykonávať svoje povolanie ovplyvňuje aj kvalita priestoru škôl a ich vybavenia. Vybaviť školy vysokokvalitnými zdrojmi a prostriedkami, čo prispeje k rastu prestíže a atraktivity učiteľskej profesie. 

Podporné profesie:

Učiteľ nemôže byť vo vzdelávaní na všetko sám. Výrazné posilnenie podporných tímov sa stáva nevyhnutnosťou. Ak chceme, aby sa učitelia mohli naplno venovať všetkým deťom v triede, potrebujú mať po boku ďalších odborníkov – asistentov učiteľa, školských psychológov, špeciálnych pedagógov.

Nefinančné benefity:

Benefity pre učiteľov a zamestnancov v školstve môžu mať aj nefinančný charakter: nárok na bezplatné očkovanie pre učiteľov, ktorí pracujú v prostredí so zvýšeným zdravotným rizikom, zľavy na kultúrne podujatia či učebnice.

Podporné skupiny pre učiteľov/supervízia:

Učiteľské povolanie je, podobne ako pomáhajúce profesie, náročná práca s ľuďmi. Pre zvládanie stresu v práci a ako prevenciu vyhorenia je potrebné rozšírenie podporných skupín pre učiteľov, a obzvlášť pre začínajúcich učiteľov. 

Modernizovať pracovné prostredie a materiálno-technické vybavenie

Vybaviť školy vysokokvalitnými zdrojmi a prostriedkami, čo prispeje k rastu prestíže a atraktivity učiteľskej profesie. 

admin