Mikroskop minimálnej mzdy

By | 6. marca 2017

V Zákonníku práce, v § 120 sú uvedené minimálne mzdové nároky  zamestnancov. Sú určené stupňom náročnosti práce, koeficientami 1,0 …. 1,2…. 1,4….1,6 ….. 1,8 …….. 2,0 krát minimálna mzda. Z uvedeného je jasné, že minimálna mzda zamestnanca v 4.-tom stupni náročnosti práce nesmie byť nižšia ako 1,6 x 435 = 696€.

§ 29  zákona 553/2003 okrem iného prikazuje, aby neplatil § 120 Zákonníka práce pre zamestnancov verejnej a štátnej správy, teda napríklad pre učiteľov a odborných zamestnancov. PREČO ???

Vŕta mi to v hlave. Prečo práve pre týchto zamestnancov neplatí ZP?

Nebude náhodou odpoveďou to, aby sa na týchto zamestnancoch mohlo zákonne šporiť? Iné vysvetlenie zatiaľ nevidím…… vy áno?

A nie je to náhodou diskriminácia týchto zamestnancov?

Čo sa s tým bude robiť?

My v NŠO budeme na tento stav upozorňovať, budeme sa pýtať, pokúsime sa to diskutovať na verejnosti, vytvoriť mediálny tlak, tak aby sa veci pohli a problém vyriešil…… pretože tento stav nepovažujeme za normálny.

Čo sa týka nepedagogických zamestnancov, tam je situácia ešte oveľa, oveľa  katastrofálnejšia. Roky je tolerovaná skutočnosť, že platové tarify začínajú hlboko pod minimálnou mzdou.

A riešenie? Riešenie ako zosúladiť platové tabuľky zamestnancov s minimálnou mzdou je jednoduché. Stačí politická vôľa a peniaze…… a peniaze vraj sú, ekonomika šlape na plný plyn….

Tu je náš návrh: 

navrh

A takto to v skutočnosti je:

tabulka-platov

Tento stav treba zmeniť.

Sebelédi 

One thought on “Mikroskop minimálnej mzdy

 1. Ing. Nágeľ Juraj

  Tento stav je potrebné zmeniť , ale je potrebný úplne iný pohľad na vec :
  1. Zvýšením veku odchodu do dôchodku je potrebné prehodnotiť kritérium nad 32 rokov – mnohí majú už 36,…38,… odučených rokov a to podotýkam , že sa tu nezapočítava stredná či VŠ .
  2. Školské odbory presadzujú a deklarujú to ako hotovú ves zvýšenie platov o 6% – 1.9. 2017
  o 6% – 1.1.2018
  o 6% – 1.1.2019
  a pritom sa bijú do pŕs čo takého dokázali – za toto obdobie stúpne pravdepodobne minimálna mzda o nejakých 25-35% a priemerná mzda o nejakých 50% ( tvrdý tlak pracovníkov v automobilkách ,… ) a kde je inflácia – takže klesneme ešte hlbšie – až na skutočné dno.
  3. Tabuľka platov nesmie byť dlhoročné tabu – platy sa musia odvíjať od priemernej mzdy v NH ( veď pripravujeme ľudské zdroje pre celé NH i celú EU … ) a samozrejme musí byť zohľadnená inflácia ( možno ročne či polročne ). Prípadné dobiehanie platov ( na vybojovanú úroveň – 1,5 násobok priemernej mzdy v NH ) by sa mohlo diať medziročným rastom – ale nie večne …
  Pozn.: Je žalostné konštatovať, aké penzie nám – vysokoškolsky vzdelaným technikom či učiteľom ( stredná trieda ) napočítali – neviem či koeficient presiahne 1,0 ( max. do 1,2 u technikov v stredných riadiacich funkciách a to ).
  Celú túto problematiku som pripomienkoval a dal návrhy vo verejnom pripomienkovaní návrhu : učiace sa Slovensko.

  Som absolvent gymnázia a VŠDaS v Žiline a učiteľom na SSMT v Martine ( stojárske predmety ) len 1. rok a pracoval som v strojárskom a tiež automobilovom priemysle – som ročník 1959.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *