List TEBE a JEJ /ministerke/

od autora: | 28. decembra 2018

Kolegyne, kolegovia, priatelia,

opäť to môže zostať bez povšimnutia, keďže sa spochybňujú takéto aktivity a často zabúdame. Ja však verím, že aj dobre namierené texty pomáhajú veci riešiť, meniť či posúvať – isto sa dostanú aj k správnym ľuďom. Ide o otvorený list v súvislosti s témou odmeňovania, ktorá by mala pobúriť každého súdneho, nezávislého a suverénneho učiteľa, čo si ctí sám seba a snaží sa tento absurdistan rozbiť. Ak sa stotožnite s obsahom listu, pošlite ho na e-mailovú adresu kami@minedu.sk alebo ešte lepšie, pošlite ho poštou. Môžete ho ľubovoľne upravovať. No nie ako anonym, tým sa nemusia zaoberať – vyplňte údaje pod listom a potom ho pošlite. (Ak máte strach, radšej ho ani neposielajte.) Ak to aj nič neprinesie, minimálne ich zahltíme povinnosťou odpovedať, aby si spomínané odmeny zaslúžili. Určite tento list šírte, zdieľajte, nie iba na FB. Posielajte médiám, politikom, priateľom a pod.  Ja ho zašlem, kde sa dá. Nie je možné, aby v 21. storočí nekompetentné ministerstvo s nami takto mávalo, najmä v situácii, keď školám dávame svoj čas, súkromie, celú svoju osobnosť. Druhou cestou je prečítať si tento list a nechať to tak. Potom však nemáme morálne právo kritizovať a dobre rozbehnuté veci sa spomalia.

—————————————————————————————————————–

OTVORENÝ LIST

Vážená pani ministerka!

Ozývame sa Vám z dovoleniek, ktoré máme v rámci vianočných prázdnin. Ďakujeme Vám za želanie, v ktorom ste vyslovili, že nám ďakujete za našu prácu. V kontexte toho, čo sa udialo pred Vianocami, ale aj po nich, Vaše slová vyznievajú cynicky, povrchne a arogantne.

Začalo sa to pred Vianocami (2018) v záujme akejsi rovnocennosti stopnutím odmien  pre učiteľov pod ministerstvom vnútra. Stopnúť odmeny pre školy pod ministerstvom školstva nebolo treba, lebo nikdy žiadne neboli, keďže ministerstvo má iné priority do čoho/koho financie investovať. Berieme teda, že ste zrovnoprávnili stav a ani mi nenapadne pýtať sa, prečo ste to nezrovnoprávnili tak, že by ste boli pridali učiteľom PRED VIANOCAMI bez ohľadu na to, pod kým pôsobia. Či sa spoliehate len na slovo ďakujem? Vo vašom podaní neúprimné.

Druhá rana nastala po Vianociach. Dať Vášmu aparátu 13. a 14. plat, kým v školstve niet na vianočné odmeny? To je cynizmus najhrubšieho zrna a doslova päsť do tvárí učiteľov i  nepedagogických zamestnancov škôl. To ste fakt odmenili úradníkov, čo roky devastujú školstvo, púšťajú sa do zbytočných projektov a nevedia si poradiť s eurofondmi??? To už fakt neviete, čo je empatia a základná slušnosť? Nám dávate omrvinky, potom o nás šírite s pomocou Vášho mediálneho oddelenia, že sme nekvalitní, nekvalifikovaní a napokon odmeníte tých, čo pre školy nespravili nič, iba byrokraciu, nevykonateľné predpisy a nepoužiteľné učebné osnovy, nehovoriac o učebniciach. V Tatrách ste sa vyjadrili na otázku zvýšenia normatívu na čoraz zložitejšiu prevádzku školy (aj vďaka MŠ) tak, že ste povedali, parafrázujem, že na tých školách až toľko nerobíte. Máte vôbec predstavu ako funguje škola? A čo všetko musí bez akejkoľvek pomoci ministerstva, ktoré nám iba predpisuje povinnosti, robiť? S kým všetkým musí komunikovať, aby si vyžobrala peniaze na prevádzku a výchovno-vzdelávací proces? A čo všetko robí pre deti, na ktoré vy vôbec nemyslíte, na úkor vlastného času a prostriedkov pedagógov? Prečo Vám prácu škôl tí bohato odmenení úradníci nepriblížia??? Potom by ste nekonali ako totálne nekompetentná služobnica (áno, minister je sluha) riadiaca azda najdôležitejší rezort, ktorý ste zničili Vy politici. A možno ani odmenení úradníci netušia, ako funguje súčasná škola.

Môžete sa hanbiť za svoje posledné dve rozhodnutia a pevne verím, že Vám to všetko učitelia, resp. voliči spočítajú. Teraz fakt nejde o to, že veľká časť učiteľov pred Vianocami odmenu nedostala, na to sme si už zvykli. Ide o to, ako si z nich svojimi rozhodnutiami uťahujete a skúšate ich trpezlivosť a odmeňujete ich totálnou diskrimináciou v udeľovaní odmien. A potom si dovolíte kritizovať, spochybňovať a nadľahčovať našu prácu. Také Vianoce si zamestnanci škôl nezaslúžili. A je mi ľúto, že takto bezcitne koná práve žena.

            V zmysle zákona  211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám  Vás žiadam o zdôvodnenie pridelenia odmeny každému pracovníkovi ministerstva školstva. Žiadam Vás o písomné zaslanie na uvedenú adresu v zákonom stanovenej lehote.

Na záver len to, že ste sklamali na plnej čiare, a to som nespomenul desiatky iných Vašich postojov, aktivít a rozhodnutí, resp. Vaše mlčanie, keď bolo treba prehovoriť a zastať sa učiteľov.

Ako súkromnej osobe Vám želám zdravý a šťastný nový rok. No ako občan si želám, aby sme už v rezorte nemali už nikdy viac niekoho, ako ste Vy.

S pozdravom

pedagógovia.

Menovite:

Adresa:

V …………………………… dňa ……………………………..

Ján Papuga

P.S. Súhlasíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *